Ste ešte vlastníkom svojej pôdy?

3. marca 2012, ekrotakova, Nezaradené

Ďalšou nehoráznosťou namierenou proti ľuďom, sú pozemkové úpravy vlastníckych vzťahov k pôde.V roku 1991 bol prijatý zákon, úlohou ktorého bolo zmierniť následky majetkových krívd a dosiahnuť zlepšenie starostlivosti o poľnohospodársku a lesnú pôdu obnovením pôvodných vlastníckych vzťahov. V roku 1995 NRSR prijala ďalší  zákon  č.180 Z.z. o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom. Zákony boli neustále novelizované a ich výsledkom sú prebiehajúce alebo už ukončené registre obnovenej evidencie pozemkov tzv. ROEP. Aké sú dôsledky týchto úprav v jednotlivých obciach ?

Jeden príklad za všetky. V marci 2011 starosta nemenovanej obce pod Tatrami predložil občanom register, ku ktorému sa mali možnosť vyjadriť. O prekvapenie nebola núdza. Desiatky občanov zistili, že už im nepatrí pôda vôbec, z vlastníctva im boli odpísané celé parcely neraz o výmere 2 hektáre a viac,  alebo že sú síce vlastníkmi pôdy a lesov, ale len menšinovými a na listoch vlastníctva majú vpísaných nových spoluvlastníkov, ktorí nadobudli ich „rodinné striebro“ , ako nazývame pôdu, titulom vydržania. Žiadna kúpa, žiadne darovanie, ale novodobé výpalníctvo!  Členovia komisii, rodinní príslušníci, priatelia i bývalý riaditeľ katastra titulom vydržania získavajú desiatky až stovky hektárov pôdy a lesov. Námietky voči takémuto zbojstvu nenechali na seba dlho čakať a nebolo ich málo, boli ich stovky.  Následovali dodatočné dedičné konania ale aj súdne podania o vrátenie  pôdy do majetkovej podstaty tých rodín, ktorým patrili po stáročia. Natíska sa otázka   „kde zostala spravodlivosť a zákonnosť?  Odpoveď je jednoduchá – pred bránou prokuratúry.

Prebiehajú pozemkové úpravy aj u Vás, alebo už komisia  skončila svoju činnosť? Overte si na katastrálnych portáloch  v akom stave je vaše vlastníctvo pôdy a lesov a bráňte si svoje vlastníctvo, lebo  pôda sprevádza Slováka od kolísky až po hrob, je našou živiteľkou. V blízkej budúcnosti bude pôda predmetom predaja zahraničným podnikateľom, ktorí sú pripravení skúpiť tisíce hektárov slovenskej pôdy. Ak dopustíme privatizáciu pôdy, môže sa stať, že raz nám nebude patriť ani zem pod nohami.

Nesúhlasím s takými praktikami a preto kandidujem na poslankyňu za SDĽ, ktorá má v programe i urýchlenie pozemkových úprav a odstránenie deformácii spôsobených nezákonným postupmi v predchádzajúcom desaťročí. Chceme zabrániť výpredaju pôdy do cudziny a vytvoriť podporné programy na nákup pôdy tým, ktorí na nej hospodária. Chceme zmeniť i pravidlá pre vydávanie lesných pozemkov ich vlastníkom, zvýšiť starostlivosť o obhospodarované lesy, vykonávať ochranné opatrenia a zefektívniť ťažbu dreva.