Založ si blog

Chlieb náš každodenný


Pracovala som v poľnohospodárstve v období, keď toto odvetvie produkovalo také množstvo potravín, že sme boli sebestační  na 80 percent. V odvetví  pracovalo  takmer 40 tisíc ľudí, životná úroveň vidieckeho obyvateľstva sa zrovnala s mestským. Poľnohospodárske družstvá boli „priemyselné parky“ dedín, zamestnávali 400 – 600 zamestnancov rôznych profesií.

V súčasnom období sa družstva začínajú stabilizovať, aj keď ich úroveň je o polovicu nižšia ako bola pred 20 rokmi, hlavne na  východe a severe Slovenska. Tú sú družstva slabo technicky vybavené, nedostatok investícii dovolí kúpiť nový traktor raz za 3 roky, kombajn má len pár družstiev, lepšia je vybavenosť pluhmi,  kosačkami a hrabačkami,  o rezačke za 200 tisíc eur môže predseda družstva  len snívať. Komu sa pošťastilo získať dotácie na strojné investície v prvých rokoch po vstupe do EU je vybavený lepšie, čím ďalej od Bratislavy,  tým menej investícii.

Jednou z príčin žalostného stavu poľnohospodárstva je nezvládnutá transformácia družstiev z 90-tých rokov, ktoré znamenali zánik mnohých družstiev, iné sa ocitli na hrane prežitia. Rapídne poklesli stavy dobytka, zlikvidoval sa chov ošípaných, ovce sú tiež stratová záležitosť. Prestali sme pestovať zeleninu hlavne paradajky a papriku, ale aj  cibuľu, cesnak a koreňovú zeleninu, takže  dnes sme úplne odkázaní na dovoz týchto komodít. Ovocinárstvo sme zlikvidovali úplne.

Druhou veľkou chybou sú zle nastavené dotačné pravidlá. Sú diskriminačné od samého začiatku. Iné platia pre západnú a iné pre východnú Európu, ale najhoršie sú naše  Slovenské dotačné pravidlá. Pred vstupom do EU pán Dzurinda, ako vtedajší premiér vyhlásil, že sa mu spolu s pánom Figeľom  podarilo  prístupové pravidlá pre poľnohospodárstvo vyjednať v rekordnom čase tri týždne! Rýchlosť akou to dohodli je priamo úmerná ich odbornosti a rovná času, za ktorý dôjde k zrovnaniu Slovenského poľnohospodára s európskym. Cieľová páska sa bude strihať po roku 2027!

Najväčšou chybou Slovenského poľnohospodárstva sú súčasní politici. Oblasť poľnohospodárstva zanedbávajú, dávajú prednosť dovozu potravín zo zahraničia,  tým i pracovné príležitosti maďarským, poľským, českým ale aj čínskym poľnohospodárom. Pritom kapacita nášho poľnohospodárstva je taká veľká , že dokážeme vyrobiť dvakrát viac potravín a oveľa kvalitnejších ako sú tie z dovozu  a navyše – poľnohospodárstvo je schopné zamestnať ďalších 15 tisíc ľudí. Chce to málo, iba  zmeniť  poľnohospodársku politiku štátu a zorientovať ju na trvalo udržateľný rozvoj vidieka, na   podporu chovu dobytka, ošípaných, na pestovanie ovocia a zeleniny a na  odstránenie  diskriminácie  v podpornej politike  EU.

Ste ešte vlastníkom svojej pôdy?

03.03.2012

Ďalšou nehoráznosťou namierenou proti ľuďom, sú pozemkové úpravy vlastníckych vzťahov k pôde.V roku 1991 bol prijatý zákon, úlohou ktorého bolo zmierniť následky majetkových krívd a viac »

Lesy po slovensky

24.02.2012

Minulý týždeň som sa vracala z Nitry domov autom a rozhodla som sa pre cestu cez Čertovicu. Zacnelo sa mi po zasneženej prírode, za cestou lemovanou smrekmi a jedľami, ktorých konáre sa pod ťarchou viac »

GORILA POD TATRAMI

18.02.2012

Nechcem zneužívať situáciu, aká teraz nastala v zásobovaní s vodou v okrese Stará Ľubovňa, aj inde v Podtatranskom regióne, ale venujem sa pálčivým otázkam, ako je poľnohospodárstvo a viac »

Írsko referendum interrupcie

Íri zrušili ústavný zákaz potratov, hovoria odhady

25.05.2018 23:28, aktualizované: 26.05.2018 01:42

O možnej zmene legislatívy týkajúcej sa potratov v Írsku sa v piatok hlasovalo už štvrtýkrát, tentoraz zrejme uspeli zástancovia ich liberalizácie.

ukrajina, donbas, doneck

Na hranici s Ukrajinou sa koncentrujú ruské sily pre možný útok, tvrdí Kyjev

25.05.2018 22:44

Separatisti zasa tvrdia, že Kyjev zámerne eskaluje situáciu v Donbase pred blížiacimi sa futbalovými majstrovstvami sveta 2018 v Rusku.

kašper

Banskobystrického poslanca Kašpera má vydierať neznámy hacker

25.05.2018 21:38

Nezávislý krajský a mestský poslanec v Banskej Bystrici Igor Kašper podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre možné vydieranie.

Palestína Izrael Gaza protest

Protiizraelské protesty v Gaze si vyžiadali ďalších 86 zranených

25.05.2018 20:57

Počas súčasnej vlny protestov v Gaze prišlo od konca marca o život už najmenej 121 Palestínčanov.

ekrotakova

Pôda ma sprevádza od kolísky. Bola a je pre mňa živiteľkou, vediem poľnohospodárske družstvo vo svojej rodnej obci. Nie sú mi ľahostajné mnohé situácie, s ktorými nemôžem súhlasiť, pretože smerujú proti obyčajným ľudom. Venujem sa pálčivým otázkam, ako je poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka, pôda, voda, lesy a výroba potravín. Sú to vážne témy, ktoré určujú hospodársky rast alebo pokles vidieka, kvalitu života vidieckeho obyvateľstva, v závislosti od toho, aký význam tomuto odvetviu prikladá naša vláda a parlament.Zákon o pozemkových úpravách pôdy sa zneužíva na ich vyvlastnenie, pôda sa presúva do rúk špekulantov. V blízkej budúcnosti bude pôda predmetom predaja zahraničným podnikateľom, ktorí sú pripravení skúpiť tisíce hektárov slovenskej pôdy. Ak dopustíme privatizáciu pôdy, môže sa stať, že raz nám nebude patriť ani zem pod nohami. Nesúhlasím s takýmito praktikami, vždy som vyznávala ľavicové hodnoty a preto kandidujem na poslanca do NR SR za stranu SDĽ.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 4
Celková čítanosť: 7411x
Priemerná čítanosť článkov: 1853x

Autor blogu

Kategórie